Iзборник

Головна сторінка


КІМНАТА ОБГОВОРЕНЬ : Головний форум


ПравилаГоловний форумДопоміжний форумМоніторинґ


лексикони 16-18 століття
Автор: seric     Дата: 17 лист. 2006 р. 22:26

Вкажіть, будь ласка, словники української мови 16 - 18 століття на які доцільно звернути увагу, в ході наукового дослідження складу української мови даного періоду і де їх можна знайти. Дякую!


Re: лексикони 16-18 століття
Автор: Максим     Дата: 18 лист. 2006 р. 7:15

Подивіться монографію В. Німчука Мовознавство на Україні в XIV—XVII ст., а також відповідні статті про лексикографію та староукраїнську мову в Енциклопедії. Тексти є у відповідному розділі сайту Граматики та лексикони.


Re: лексикони 16-18 століття
Автор: seric     Дата: 18 лист. 2006 р. 16:06

Дуже Вам вдячна! Спробую скористатися запропонованою інформацією!


Re: лексикони 16-18 століття
Автор: Оленка     Дата: 21 лист. 2006 р. 17:39

Будь ласка, хтось зможе мені роз"яснити, чому в "Загорівському ізборнику" слово "русский" пишеться з подвоєною "с": "О крещеніи русском", "Племени русскому наказаніє"? В ті часи це слово мало ж писатися з одинарною "с"? Для мене відповідь на це питання є дуже важливою, тому що деякі люди використовують факт вживання в ті часи слова "русский" з подвоєною "с" для політично-історичних маніпуляцій та фальсифікацій.
Щиро дякую заздалегідь.


Re: лексикони 16-18 століття
Автор: Максим     Дата: 21 лист. 2006 р. 19:21

Ну і нехай використовують. Якщо Ви розумієте, що це маніпуляція та фальсифікація, то вона, очевидно, не вдалася.

У старій українській графіці не було чітких правописних норм, подібних до правописів сучасних мов. Тексти рясніють -ск-, -сск-, -сьс-, які могли вживатися одним книжником, але політичного значення написанню стали надавати тільки в середині XIX ст.

Набагато важливішою проблемою є те, що вкладалося в термін. Можливо, буде цікавою стаття Генсьорського http://litopys.org.ua/rizne/hens.htm


Re: лексикони 16-18 століття
Автор: Оленка     Дата: 21 лист. 2006 р. 19:53

Дякую за відповідь. Значить, справа у відсутності чітких норм правописання. Я то розумію, що це фальсифікації, але ж скільки є людей, котрі це сприймають за чисту монету, тому що їм хочеться в це вірити. Дякую за посилання на статтю.




Даруйте, лише зареєстровані учасники можуть залишати повідомлення.


ПравилаГоловний форумДопоміжний форумМоніторинґ



Скрипт форуму phorum.org